Igen, már megint Skóciáról írok… 😀 most éppen a skótok egyik legnagyobb ünnepéről, amit nálunk is megtartott egy maroknyi ember. Skóciaimádatunk jeleit le se tagadhatnánk, így egyértelmű volt, hogy ebben nekünk is részt kell vennünk!
A Saint Andrew’s Day Skócia nemzeti ünnepe, ami egyben a téli fesztiválok kezdetét is jelenti. Ezen a napon minden a skót kultúra éltetéséről szól: a skót duda hangja elengedhetetlen tartozéka, pont mint a ceilidh tánc, a tradicionális ételek, és a szoknyás férfiak… 😀
Idén Budapesten is rendeztek Saint Andrew’s napi megemlékezést az itt elő skótoknak és skótbarátoknak. Első alkalommal kapott kék-fehér (a skót nemzeti lobogó, a Saltire színeit idéző) díszkivilágítást a Lánchíd, aminek építési munkálatai az edinburgh-i születésű skót mérnök, Adam Calrk nevéhez kötődnek.
A szüleimmel mi is csatlakoztunk a brit nagykövethez és a Saint Andrew’s Association of Hungary tagjaihoz a pesti hídfőnél, ahol a zord idő ellenére is szuper hangulatot tudott teremteni a magyarországi skót közösség.
Az ünnepi fényfestés bekapcsolása alkalmából Nagy-Britannia budapesti nagykövete, a skót születésű Iain Lindsay mondott köszöntőt (miben másban, mint kiltben…), kezdve azzal, hogy „nem érti, miért mondjuk, hogy hideg van, hiszen ez csak egy átlagos skót nyári nap”. 😀 Na igen…
A – nem véletlenül olyan népszerű – diplomata említést tett Skóciai Szent Margitról is, a magyar hercegnőről, aki skót királyné lett. Valamint kiemelte, hogy Budapesten csak két olyan közterület van, amit brit személyről neveztek el, és mindkettő skót volt. #funfact 😛 Egyikük Adam Clark, akihez a Lánchíd és az Alagút építése kapcsolódik, a másik pedig Jane Haining, Skócia egyetlen holokauszt-mártírja, aki nevelőintézetet vezetett Budapesten, és sok zsidó gyermeket mentett meg.
A skót duda elmaradhatatlan dallamairól a Budapest Highlanders Pipe Band gondoskodott hősiesen az ítéletidőben.
Erre az alkalomra mi is tartottunk egy skót napot a barátainknak, hogy egy kis ízelítőt tudjunk adni Skóciából, miért is szeretjük annyira. Lélekmelegítő skót whiskyvel vártuk a vendégeket, közben a háttérben lejátszási listáról ment az egyik leghosszabb skót duda összeállítás, amit csak találtam. 😀 Nem maradhattak el a finom falatok sem, volt igazi házi shortbread és lemon cake a forró tea mellé, meg persze fudge, mert egyetlen skót eseményt se lehet elképzelni valamilyen karamellás édesség nélkül! A szendvicsekre pedig marmalade került, eredeti Dundee narancslekvár. Voltak puha (és kockás…) pokrócok, könyvek tele Skócia látnivalóival, egy hatalmas térkép a jakobiták idejéből és egy rövid kvíz néhány érdekességgel. Ti tudjátok például, hogy mire használják a tüszőt, vagy hogy hány klán létezik? 😉