Kedvenc skót váraim | Top5

Várakból nincs hiány Skóciában, annyi biztos… Ódon kastélyok, vadregényes hegyek között megbúvó középkori erődítmények, megannyi titkot rejtő romok. Vaskos kőfalak, titkos átjárók, szűk csigalépcsők, sötét faborítású könyvtárszobák, hatalmas kandallók, páncélok, faliszőnyegek… A szemet gyönyörködtető építészeti megoldásokon kívül mind jelentős történelmi eseményeknek voltak tanúi és elképesztő legendákról mesélhetnének.

Nem voltam teljesen magamnál amikor azt gondoltam, hogy a számtalan szebbnél szebb skót várból ki tudom választani az 5 kedvencemet…

Dunnottar castle

Amikor egy csípős novemberi reggelen először megláttam a tengerből kimagasló romjait, el se tudtam hinni, hogy tényleg ott vagyok… csak a sirályok rikoltozását és a morajló tenger hangját lehetett hallani, ahogy a szikláknak csapódik. A metszően hideg északi szél újra és újra a hajunkba kapott, ahogy kapaszkodtunk felfelé a meredek ösvény csúszós kövein a romokhoz. A drámai jelző messze nem fejezi ki elég jól, amit Dunnottar váráról el lehet mondani… szerintem a leglátványosabb várromhoz ever! És az egyik legszebb emlékem kötődik hozzá abból az időszakból, amikor Aberdeenben tanultam. 🙂

Érdekesség: Dunnottar neve összefonódik egy csatáéval, mely 900-ban zajlott le II. Donald skót király és a vikingek között. (Később Athelstan wessexi király ugyancsak megtámadta a várat skóciai hadjárata során.) II. Donald volt az első uralkodó, akit a rí Alban – azaz Alba királya – címmel illettek a feljegyzések. Minden elődjéről mint a piktek királyáról, vagy Fortriu uralkodójáról szóltak. A gael krónikák ehhez az újításához kötik Skócia létrejöttét.

Stirling Castle

A Felföld kapuja, Stirling városa fölé magasodó kastély az egyik legnagyobb és történelmileg legjelentősebb vára Skóciának. Jó néhány ostromot átélt és falai között koronáztak meg több skót királyt és királynőt. Eredeti reneszánsz pompájában annak idején évszázadokig a Stuartok kedvelt királyi rezidenciájaként szolgált, Stuart Mária is itt töltötte gyerekkorát, éppúgy, mint fia, VI. Jakab. Tökéletes választás ebbe a várba látogatni, ha valaki szereti elképzelni a régmúlt idők jeleneteit, az elegáns udvarhölgyek, a hősies várvédők, és a temérdek szolgáló mindennapjai itt szinte megelevenednek. A várfalon üldögélve pedig akár órákig lehet gyönyörködni a kilátásban, a Grampian-hegység csúcsaiban, és a nem messze magasodó Wallace Monument-ben.

Érdekesség: William Wallace itt aratta a legnagyobb győzelmét a stirlingi hídnál, ennek emlékére emelték a monumentális tornyot. A kilátó lábánál még Mel Gibson szobra is megcsodálható – a Rettenthetetlen képkockáiból jól ismert jelmezben – annak ellenére, hogy a film nem igazán hű történelmileg, a skótok mégis büszkék rá, hiszen rengeteg ember figyelmét hívta föl nemzeti hősükre.

Blair Castle

A Blair kastély hófehér falaival büszkén magasodik a hatalmas felföldi hegyek között. Igazi regényekbe illő vadászkastély a faburkolatos ódon szobáival és parkjában a mesebeli, égig érő fákkal… A fogadóterembe belépve az volt az első gondolatom, hogy a nagypapámnak mennyire tetszene az itteni elképesztő trófea és fegyvergyűjtemény! 😀 Az impozáns kastély Atholl hercegegeinek lakhelye volt egészen a közelmúltig (a cím viselői különben az utolsó főurak az Egyesült Királyságban, akiknek még joga van magánhadsereget fenntartani, a híres Atholl Felföldiek Seregét). Maga Viktória királynő is szívesen időzött itt. Első látogatását pedig megörökítette a róla szóló szuper sorozat is – a legeslegjobb epizód volt, higgyetek nekem. (Nem is tudom, hányszor néztem újra!) 😀

Érdekesség: Állítólag a Blair kastélyban kísért Skócia egyik legismertebb szelleme, a Szürkeruhás Hölgy… a kastély egykori tulajdonosának családtagjaként titkos viszonya volt az egyik inassal. A rangbeli különbségek miatt a lány öngyilkos lett az egyik szobában, és mind a mai napig „bosszantja” az itt megszállókat.

Eilean Donan Castle

Talán az egyik leghíresebb és legtöbbet fotózott vár nem csak Skóciában, hanem az egész világon. Nem véletlenül, mivel tökéletesen jelképezi a skót várakról alkotott romantikus elképzeléseinket – zord szürke falaival és kecses kőhídjával, az egyetlen úttal, amin meg lehet közelíteni.

A képeslapokra illő kastélyt eredetileg a vikingek elleni védekezés miatt emelték, de a 13. század végére kalandos úton először a Mackenzie klán birtokába került, majd végül a MacRae klán lett a kastély felügyelője, akik mind a mai napig otthonuknak tekintik a Skye felé vezető úton, három tó metszéspontjában egy apró szigeten álló erődítményt.

Érdekesség: Ennek a várnak is van filmes kötődése, a Hegylakó egyes részleteihez vadregényes ódon falai szolgáltak hátterül.

Dunvegan Castle

Skye sziget másik végében van még egy vár, amit mindenképpen szerettem volna megemlíteni, ez pedig nem más, mint a MacLeod klán ősi fészke, a Dunvegan kastély. Ez Skócia legrégebb óta lakott vára, közel 800 éve a klán székhelye. Az eredeti épület a 13. században épült – az akkori gazdája még előszeretettel dobatta ellenségeit a vár mélységes mély tömlöcébe -, de a 19. században újjávarázsolták és egy igazi kényelmes, viktoriánus stílusú kastély vált belőle. A látogatók előtt 1933-ban nyitották meg a birtokot, melynek egyik legfőbb kincse a Fairy Flag – vagyis a Tündérzászló (nem csoda, hogy ennek a várnak benne kellett lennie a felsorolásomban, ugye?) 😀

Érdekesség: A tündérzászló a MacLeodok ősi öröksége, misztikus erővel bír és megvédi a klánt. A legenda úgy tartja, hogy egy tündér ajándékozta az egyik MacLeodnak szerelme zálogául, és háromszor fogja megsegíteni leszármazottaikat – eddig kétszer volt rá szükség, most utolsó próbáját várja egy üveglap alatt…

És akkor ott van még a főváros szívében magasodó ikonikus Edinburgh-i vár, vagy a Roxfort… 😛 az az érzésem, hogy muszáj folytatnom egy +5-ös kiegészítéssel…