Egy csipet Skócia… megint

Igen, már megint Skóciáról írok… 😀 most éppen a skótok egyik legnagyobb ünnepéről, amit nálunk is megtartott egy maroknyi ember. Skóciaimádatunk jeleit le se tagadhatnánk, így egyértelmű volt, hogy ebben nekünk is részt kell vennünk!

Saint Andrew’s Day Skócia nemzeti ünnepe, ami egyben a téli fesztiválok kezdetét is jelenti. Ezen a napon minden a skót kultúra éltetéséről szól: a skót duda hangja elengedhetetlen tartozéka, pont mint a ceilidh tánc, a tradicionális ételek, és a szoknyás férfiak… 😀

Idén Budapesten is rendeztek Saint Andrew’s napi megemlékezést az itt elő skótoknak és skótbarátoknak. Első alkalommal kapott kék-fehér (a skót nemzeti lobogó, a Saltire színeit idéző) díszkivilágítást a Lánchíd, aminek építési munkálatai az edinburgh-i születésű skót mérnök, Adam Calrk nevéhez kötődnek.

A szüleimmel mi is csatlakoztunk a brit nagykövethez és a Saint Andrew’s Association of Hungary tagjaihoz a pesti hídfőnél, ahol a zord idő ellenére is szuper hangulatot tudott teremteni a magyarországi skót közösség.

Az ünnepi fényfestés bekapcsolása alkalmából Nagy-Britannia budapesti nagykövete, a skót születésű Iain Lindsay mondott köszöntőt (miben másban, mint kiltben…), kezdve azzal, hogy „nem érti, miért mondjuk, hogy hideg van, hiszen ez csak egy átlagos skót nyári nap”. 😀 Na igen…

A – nem véletlenül olyan népszerű – diplomata említést tett Skóciai Szent Margitról is, a magyar hercegnőről, aki skót királyné lett. Valamint kiemelte, hogy Budapesten csak két olyan közterület van, amit brit személyről neveztek el, és mindkettő skót volt. #funfact 😛 Egyikük Adam Clark, akihez a Lánchíd és az Alagút építése kapcsolódik, a másik pedig Jane Haining, Skócia egyetlen holokauszt-mártírja, aki nevelőintézetet vezetett Budapesten, és sok zsidó gyermeket mentett meg.

A skót duda elmaradhatatlan dallamairól a Budapest Highlanders Pipe Band gondoskodott hősiesen az ítéletidőben.

Erre az alkalomra mi is tartottunk egy skót napot a barátainknak, hogy egy kis ízelítőt tudjunk adni Skóciából, miért is szeretjük annyira. Lélekmelegítő skót whiskyvel vártuk a vendégeket, közben a háttérben lejátszási listáról ment az egyik leghosszabb skót duda összeállítás, amit csak találtam. 😀 Nem maradhattak el a finom falatok sem, volt igazi házi shortbread és lemon cake a forró tea mellé, meg persze fudge, mert egyetlen skót eseményt se lehet elképzelni valamilyen karamellás édesség nélkül! A szendvicsekre pedig marmalade került, eredeti Dundee narancslekvár. Voltak puha (és kockás…) pokrócok, könyvek tele Skócia látnivalóival, egy hatalmas térkép a jakobiták idejéből és egy rövid kvíz néhány érdekességgel. Ti tudjátok például, hogy mire használják a tüszőt, vagy hogy hány klán létezik? 😉