Kedvenc könyveim | 2021

Az idei abszolút kedvencek:

Irene Solà: Énekelek, s táncot jár a hegy Nem véletlenül választotta a Könyves Magazin is az év legjobbjának, ez a könyv valami egészen újat tudott mutatni az idei felhozatalban! Sejtettem, hogy jól ki fogunk jönni – Pireneusok, katalán hiedelemvilág, líraiság és misztikum, véres történelem – de ennél sokkal, de sokkal többet adott. Hogy ne lennék érte oda, amikor az első fejezetben a viharfelhők mesélnek!? Aztán az erdei gombák, a több száz éve megölt boszorkányok szellemei és a vízitündérek, egy őz és maga a hegy is. Árad belőle a természet szeretete, és közben átitatja valami titokzatos-tiltott érzékiség. Annyira gyönyörű és zord, annyi elmúlás és elfogadás van benne – a legjobbkor jött. ♡

Elli H. Radinger: A farkasok bölcsessége – Az évet egy másik nagy dobással fejeztem be éppen. Elli H. Radinger könyve tele van farkasokról szóló anekdotákkal, amikből árad a rajongása irántuk. Persze néhol kicsit túlzásnak is tűnik, meg elfogultnak és szentimentálisnak, de engem rögtön elfogott az érzés, hogy holnap indulnék is az oldalán farkasok után kutatni az észak-amerikai erdőket járva. A könyvnek különben talán a legnagyobb érdeme, hogy olyan tévhiteket cáfol meg, amelyek már hosszú idő óta benne élnek a köztudatban. (Nekem pár éve a Medveotthon farkasairól hallott információk voltak lelombozóak, de most azt is helyreraktuk.) 🙂

▽▴▽

♥ Az év elejét az Északi erdő trilógiával töltöttem és belevetettem magam az orosz népmesék szereplőivel – egy bátor lány és a lova oldalán – a havas rengetegekbe és a középkori Moszkva tornyai közé. Csjertik és emberek, ruszok és tatárok, legendák és az egyház, vágyak és ambíciók, szabadság és kötelesség között feszülő ellentétek sora teszi emlékezetessé ezt a sorozatot, aminek méltó helye lett a Marija Morevna és az Ezüstfonás mellett, nagy meglepetés volt ez a sorozat, nem számítottam tőle ilyen mélységekre.

♥ A tavaszi olvasások fölött a francia könyvek vették át a vezetést: Anna Gavalda: Együtt ​lehetnénk –Gavalda csodálatra méltó egyszerűséggel ragad meg szívet tépő pillanatokat és karaktereket, ráadásul volt a történetben minden, ami csak kell – impozáns párizsi apartman, bájos vidéki házikó, letűnt nemesség, kulináris élvezetek, az értelmiség dicsőítése és görbe tükre… de amitől úgy éreztem, hogy most igazán nekem szól ez a könyv, az a rajzolás megjelenítése volt benne. Évek óta először ragadtam újra “ceruzát” én is, pedig már rég nem gondoltam, hogy ez valaha még a mindennapjaim része lehet. Most kicsit Camille-jal együtt kezdtem visszatalálni hozzá. ♡  Legyél ​te is párizsi nő – Hangulatos életmód könyv, ami arra vállalkozik, hogy megragadja, mi is az a megfoghatatlan eszencia (a „je ne sais quoi” az a bizonyos „nem is tudom, mi”), ami senki máshoz sem hasonlíthatóvá teszi a francia nőket. Szellemes, kifinomult, ugyan kicsit sznob és mégis menthetetlenül romantikus leírások váltják benne egymást. Nálam újra meg újra lapozgatós lesz!

♥ Nyáron a tökéletes olasz életérzést Frances Meyes Napsütötte Toszkánája adta meg, utána pedig a Találkozunk ​a piazzán, és egy új szerzemény, az Italia ízei Mimi Thorinsontól, akit már régóta követek instán, de sose gondoltam, hogy egy könyve is megjelenne valaha magyarul. Nem csak a receptjeit, a közöttük szereplő történeteket is nagyon szerettem.

♥  Az őszi borzongáshoz Isabel Allende: Kísértetházát választottam. Ennyi morbid jelenetet, tejóég!  Ettől függetlenül imádom az írónő humorát, gondolkodásmódját, stílusát, meg az erős női karaktereit. (Láttátok már a TED előadását?) A Trueba és Del Valle család kísértetein és anekdotáin kívül ez a történet Chile viszontagságos történelméről és a politikáról szól – ráadásul olyan témákról, amikről végig úgy éreztem, minket is érintenek aktuálisan.

Alice Hoffman: The Book of Magic – Megjelent végül az Owens lányok történetének befejező kötete is idén. És bár nem voltam vele teljes mértékben elégedett, de azt mindenképpen értékeltem most is, hogy a könyvekhez, az olvasáshoz és egyáltalán, a női írásbeliséghez intézett szerelmeslevelet olvashattam. Azért kicsit nehezen búcsúztam a sorozattól…

▽▴▽

Mindenkinek izgalmas olvasmányokban gazdag új évet kívánok!

Az előző évek kedvencei: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020