Kedvenc könyveim | 2024

2024-ben bár sok jó könyvet olvastam, egyik se vált olyan kiemelkedő kedvencemmé, hogy utána hetekig ne tudtam volna másba belekezdeni. Most utólag belegondolva hiányzik ez az érzés, de ettől függetlenül semmi okom a panaszra. Leginkább az ifjúsági regényeket élveztem, akár okos lányok, akár állatok, akár fák voltak a főszereplőik. Ráadásul jó néhány érdekes és inspiráló életútról olvashattam ez az egy év alatt, jöjjenek is, mik tetszettek a legjobban:

Női sorsok:

♥ A márciusi Women’s History Month témájához a Fantasztikus ​nők kötetét kerítettem sorra, ami már jóideje a várólistámon volt. A finn írónő rövid, de frappáns bemutatóit nagyon élveztem, voltak a felhozatalban, akiknek az életútját már ismertem, másokról még sosem hallottam. Könyvtárból hoztam ki, de szeretném a saját polcomra is, az újra meg újra fellapozós könyvek közé tartozik.

♥ Híres ​hölgyek az itáliai reneszánsz és barokk korban – Ez a kötet lett a nyaram legmeghatározóbb könyve. Nem is számítottam rá, hogy egy ilyen könyvre bukkanhatok, ami tökéletesen lefedi, amire kíváncsi voltam. Megismerni az itáliai reneszánsz leghíresebb nőit, akik (akár közéletben, irodalomban, vagy művészetben) saját tehetségük és ambícióik révén hírnévre tudtak szert tenni egy férfiak uralta világban. Nem tudtam betelni vele, minden életrajz annyira körültekintően lett összerakva, igazi személyiséget ad bemutatott alakjainak a sokszor csekély vagy töredékes források ellenére is – ráadásul annyira informatív és olvasmányos formában. Minden elismerésem Vígh Évanak, ha kétszer ilyen hosszan írt volna, akkor is szívesen olvastam volna tovább.

♥ Maggie O’Farrell: Egy házassági portré – Az írónő előző regényével, a Hamnettel teljesen megvett, így amikor megláttam, hogy most a reneszánsz Itália világát kelti életre, azonnal a várólistámra került az új könyve is. Nem is jöhetett volna jobbkor, mert nyáron ez a téma foglalkoztatott leginkább. Lucrezia de’ Medici portréján keresztül megismerhetjük a firenzei udvar mindennapjait, különleges szokásait, művészvilágát, és olyan női sorsokat, amik azt hiszem, hosszan el fognak kísérni.

♥ Az Elvarázsolt ​április történetét filmként eddig is nagyon szerettem, ideje volt, hogy elolvassam végre. A könyv borítója kicsit megtévesztő, ez alapján bárki azt gondolhatná, hogy napjainkban játszódó romantikus regény, pedig eredetileg 1922-ben jelent meg! Készüljetek rá, hogy amint belekezdtek, azonnal Portofinoba akartok utazni, pont mint a könyvben szereplő négy angol hölgy – érezni az olasz tengerparton a tavaszi napsugarak simogatását, a temérdek virág bódító illatát, a kastély szobáinak meghitt hangulatát, a változás szelének lágy fuvallatát…

▽▴▽

Fák & erdők:

♥ Két erdőkkel kapcsolatos szuper könyvélményem volt ebben az évben: az első Peter Wohlleben Ha ​a fák lélegzethez jutnának kötetéhez kapcsolódott, amiben a híres német erdész nem egyszerűen csak bemutatja az erdők fontosságát a klímaváltozás alakulásában, hanem szembe is száll a rossz erdészeti gyakorlatokkal. Pont mire a végére értem, akkor érkezett a hír, hogy megjelenik Zelei Anna új kötete, a Ha ​az erdő beszélni tudna. Ennél jobban egy könyvet se vártam idén! Annyira fontosnak tartom a munkáját, amit a hazai helyzet javításáért tesz. (És képzeljétek, az én nevem is bekerült az utolsó oldalakra.) ♡

♥ Katherine Applegate: Kívánságfa & Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és Nyírfakobold – Még két imádnivaló történet a fák „lelkéről” – a fiatalabb generációknak. Nem lehet betelni velük, ráadásul mindkettőben erős az empátiára és elfogadásra nevelő szándék, amit egy cseppet sem bántam.

▽▴▽

Farkasok:

♥ Rick McIntyre: Egy farkas diadalútja – A híres yellowstone-i visszatelepített farkasokról bármikor szívesen olvasok. Ez a kötet az egyik első alfa, a 8-as és örökbefogadott fia, a 21-es történetét mutatja be. A farkasok bölcsessége könyv az egyik nagy kedvencem, abban egy átfogóbb képet kaphatunk a falkákról, itt Rick McIntyre a projekt elindításától részletesen mutatja be egy-egy farkas életútját. Méghozzá hosszú évek megfigyelési tapasztalatai alapján – és elképesztően olvasmányos stílusban összegezve. Nem is csak az állatokról volt lenyűgöző ennyi mindent megtudni, hanem az ott dolgozó emberek elhivatottságáról is, amivel segítették őket. Remélem folytatják a sorozat többi részének kiadását is.

♥ Rosanne Parry: A farkas, akit Vándornak hívtak – Az előző könyvhöz igazodik ez az ifjúsági regény is, ami egy magányos farkas vándorlását követi végig, amíg új otthont talál egy ismeretlen tájon. Igaz történeten alapul, nagyon sok információ visszaköszönt a megfigyelések kapcsán, az illusztrációk pedig valami gyönyörűek! Szomorúan emlékeztetett viszont az itthon lelőtt példányra… Még mindig elkeserít, hogy ilyen megtörténhetett. Minél több emberhez kellene eljutnia ezeknek a történeteknek, hogy egy kis változást lehessen elérni ezen a téren is.

▽▴▽

Ifjúsági regények:

♥ Ruff Orsolya: A londoni gyémántrablás & Robin Stevens: Hova tűnt Miss Bell? – Teljesen kikapcsolnak, és semmi kritikát nem tudnék felhozni velük kapcsolatban – imádtam elmerülni bennük. Orczy Mimi kalandjait és az Úrilányok nem gyilkolnak sorozatot egyaránt szeretném folytatni!

Ruff Orsolya Volt ​egy ház kötetét is ebben az évben kerítettem sorra. Egy ódon zegzugos ház, tele megfejtésre váró titkokkal és emlékekkel. Elvadult kerttel, hatalmas diófával, üvegházzal, kőpaddal, könyvtárszobával… Kell ennél több?

♥ Az „Oltári Austen” sorozatból már tavaly is olvastam egyet, most a Meggyőző érvekkel és az Emmával folytattam a sort. Nekem tetszik a koncepciójuk, jó lehetőségnek tartom, hogy a fiatalabb korosztályt is megszólítják vele, de nekünk is élmény feleleveníteni örök kedvenceinket ezekkel az aranyos rajzokkal kiegészített újramesélésekkel. Amint megjelennek, a többire is vevő leszek! 

▽▴▽

Balaton:

♥ Sinkó Adrienn: Tihany tündér – Még egy könyv, ami bár teljesen más, mint az előzőek, de határtalanul boldoggá tett, amikor rábukkantam! Tihanyi kirándulásunk alkalmával benéztem egy kis ajándékboltba, ahol nagyjából tíz évvel ezelőtt jártam. Akkor láttam itt egy balatoni meséket összegyűjtő kötetet, amit nem vettem meg, és azóta is bánok, gondoltam benézek most is, hátha lehet még kapni. Az emlékeimben élő könyvet nem találtam, viszont ott volt ez a frissen megjelent kötet – Szimonidesz Hajnalka kedves illusztrációival. Sokan ismerjük, hogyan keletkezett a tihanyi visszhang, de ez a történet arról mesél, hová tűnt. Érdemes utánajárni!

▽▴▽

Mindenkinek izgalmas olvasmányokban gazdag új évet kívánok!

Az előző évek kedvencei: 2016201720182019202020212022, 2023