Nyári kedvencek | 2022

Ez a nyár végre olyan volt, mint egy kis fellélegzés az elmúlt évek után. Nem is akartuk elvesztegetni egyetlen pillanatát se. Ha valamit megtanultunk, hát azt biztosan, hogy ne halogassunk semmit, mert lehet, többet nem lesz rá lehetőségünk. Szóval az első héttől kezdve beosztottuk az előttünk álló nyári hónapokat, mesélem is, mi mindennel:

FILMEK / SOROZATOK :

Persuasion (Netflix 2022) – Talán az egyik legjobban várt friss megjelenés volt, és szerintem már igazán meg is érdemelt egy új feldolgozást, de aztán jó nagy port kavart az Austen-rajongók körében. Nagyjából mindenki csak szidja, amit meg is értek, mert rengeteg sebből vérzik. A Meggyőző érvek könyvben nekem is a kedvencem (bár szoros versenyben van a Büszkeség és balítélettel) – pont Anne karaktere miatt. A történet lényege, hogy egy csendes és kedves lány, aki folyton mások kedvére próbál tenni és önfeláldozóan alárendeli magát, hogyan tud végül kiállni magáért és vállalni a saját akaratát. Na a filmbeli Anne-nek ezzel semmi problémája, határozott véleménye van mindenről és bátran beszél is róla, közben pedig tele van önsajnálattal. Mégsem tudok annyira haragudni erre a filmre, mint mások. Az idétlen jelenetek mellett gyönyörű díszletekkel és képekkel dolgozik, annyi biztos. A modernizálása pedig talán pont azt akarta segíteni, amiben Jane Austen annak idején olyan jó volt – humorral alkotni társadalomkritikát… Ti ismertek bárkit, aki úgy látta a filmet, hogy a könyvet nem olvasta előtte?

♥ Hasonlóan várt adaptáció volt a Sally Rooney-féle Conversations with Friends, na de ez olyan szinten volt lehangoló, hogy végig se bírtam nézni. Ebből a letargiából csak a Generazione 56K tudott kirángatni – egy olasz sorozat, ami szintén a fiatalok ismerkedéséről és kapcsolati dinamikájáról szól, de ezerszer élvezhetőbben. Igazi nyári hangulattal, olasz mentalitással, a 90-es évek nosztalgiájával, egyszerűen imádtam!

♥ Ezt az itáliai hangulatot aztán próbáltuk fenntartani más filmekkel is. A Love & Gelato ugyan klisés amcsi limonádé lett, de egynek elment. A dán rendezésű Toszkána viszont nagyon kellemes csalódás volt – igazi hangulatos-örömevős gasztrofilm, amiből végre hiányoznak a szokásos kínos jelenetek.

♥ Igazán nekünk való film viszont a Summerland volt! Dover fehér sziklái és a háborús idők. Londonból vidékre menekített gyerekek, és egy magányosan élő írónő a tenger feletti szirten álló házikójában… Ráadásul még a könyveit is szívesen olvasnám! Fata Morgana és a pogány brit folklór rejtélyei – hmm. 🙂

♥ Bepótoltuk a This Is Us elmaradt befejező részeit. Imádtam úgy ahogy van. Már most várom, hogy egyszer majd újranézzük az egész sorozatot elejétől a végéig!

♥ Tartottunk Stranger Things maratont is, aztán jöhetett az új évad. Még mindig szeretem ezeket a kis kockákat, na. 😛

♥ Rajzfilmekből végig naprakészek voltunk – a moziban látott Lightyear (főleg a robotmacska, meg a Retek miatt), a DC Szuperállatok Ligája (leginkább az önreflektív poénjai miatt), és a Minyonok régóta várt második része is beváltotta a hozzá fűzött reményeinket. (De legjobban annak örülök, hogy az Encanto-t olyannak tudtam ajánlani személyesen, aki tényleg erőt tudott meríteni az egyik karakterből.) ♡

▽▴▽

YouTube: a legújabb felfedezésem Eugenia Diaz menedéke volt – valahol a Portugál dombok között / de a legtöbb örömet még mindig PaolaTheCottageFairy beszámolói nyújtják új otthonáról az erdő mélyén és a nemsokára megjelenő könyvéről / Athena Mellor túrái – most éppen San Marino környékén és az olasz Alpokban / a francia kastélyaim sora is új taggal bővült: The Beau Chateau – egy kaliforniai lány nagypapájának öröksége és filmforgatások helyszíne / de élveztem figyelemmel követni Chateau Honfleur konyhájának felújítását is – Anna stílusérzéke verhetetlen és a csempefestő rész különösen tetszett! / valamint a ParisianVibe interjú Jamie Beck otthonában

Erről jut eszembe, van egy fontos kérdésem hozzátok! Mit választanátok, egy eldugott provence-i chateau-t vagy egy toszkán villát a dombtetőn?

▽▴▽

KÖNYVEK :

Anne de Courcy: Chanel a RiviéránA Côte d’Azur világa békében és háborúban – a nyarat a Riviérán kezdtem (stílszerűen a magyar verziójának partján olvasva) – a címmel ellentétben azonban nem Coco Chanel életét követjük. Inkább kapunk egy társadalmi körképet azokról a háború előtti időkről (aztán a háborúsakról is), amikor a híres divattervező is oda járt La Pausa nevű villájába nyaralni. Írók, politikusok, színészek, művészek, az arisztokrácia krémje és fekete bárányai, sőt maga a wales-i herceg is ezeknél az azúrkék vizű partoknál pihente ki fáradalmait – hatalmas botrányt okozó szeretőjével, Wallis Simpsonnal, akiről senki nem tudta, milyen megszólítás járna neki. Tengerpart, napfény, és egy letűnt kor dekadenciája egy könyvbe csomagolva.

Elif Shafak: Az eltűnt fák szigete – Minden benne van, amihez Shafak annyira ért: történelmi-politikai-etnikai konfliktusok, tiltott szerelmek, generációkon átívelő traumák, kitelepültek bonyolult érzelemvilága. És mindezen felül még megkapta a legeslegjobb fűszert – a fák szeretetét. Egy fügefa a könyv elbeszélője! Hát kívánhatnék ennél többet? Nem csak ciprusi nyaraláshoz ajánlom, hanem mindenképp! 😉

♥ A görög mitológiának is jutott egy kis fejezet. Nyár elején több könyvet is vettem a témában. Legjobban Jean Menzies feldolgozása tetszett – gyönyörű, letisztult illusztrációival és szuper felépítésével. Ajándékként is szívesen adnám bármelyik kisiskolás kezébe, de megbecsült tagja lesz a gyűjteményemnek is.

Fénytörésben – a tavalyi balatonos POKET válogatás után idén kijött a kortárs verzió is – érdekes volt látni mennyi féle-fajta arca van a Balatonnak és mindenkinek milyen mást jelent… de szerintem így is elég soványka kötet lett. Ráadásul, bár jó kis társaságot szedtek össze, de nekem ebből is Ugron Zsolna novellája tetszett a legjobban (rajta kívül csak Halász Ritára lettem kíváncsi a története alapján).

Frida Kahlo: Napló – szintén a POKET könyvek kínálatából választva. A mexikói festőnő ikonikus alakjának hatása alól én se tudtam kivonni magam. Érdekes volt bepillantani a festmények és az életrajzi adatok mögött megbúvó személyes gondolataiba… De ami a legjobban megragadt bennem, az a fordító, Szabó T. Anna előszava volt, amiben párhuzamot von Frida és Sylvia Plath alakja között – azóta is újra meg újra eszembe jut.

Rachel Trethewey: A Churchill lányok – a nyarat végül a háborús idők másik érdekes alakjaival zártam. Winston a Riviérán is gyakori vendég volt – de most végre a lányairól olvashattam és a családi hátteréről. Azokról a hétköznapi pillanatokról a családjuk életéből, ami mindannyiunkat formál, és igazán megmutatja kik is vagyunk. A feleségéről köztudott, hogy milyen fontos szerepet játszott a sikereiben, de bevallom, a lányairól eddig semmit nem tudtam…

▽▴▽

PROGRAMOK :

♥ A júniust két hét Siófokkal kezdtük rögtön Anyával. Tanulva a tavalyi nyárból most nem csak tervezgettünk, hanem mentünk, amint tudtunk. Maga volt a színtiszta feltöltődés, főleg a hűvösebb napok. Tudom, akinek csak egy év elején lefoglalt hét jut itt, annak maga a rémálom, de nekem pont ez az esős idő miatt a június a kedvenc időszakom. Rengeteget sétáltunk, kávéztunk, nézelődtünk. Kirándulni is elmentünk – a balatonvilágosi kilátónál kezdtünk, aztán továbbmentünk Akarattyára és az ottani magaspartra. De a fő úticélunk Nádasdladány és a Nádasdy-kastély volt, ahol tavaly ősszel csak a parkot néztük meg. Egyértelműen a kedvencem lett kívül-belül. Ha tehetitek hétköznap látogassatok el – tavasszal vagy még nyár elején. 😉

♥ Utána jött a mozgalmasabb időszak – jöttünk-mentünk Szekszárd, Szálka, és Siófok között. Eltöltöttünk pár napot Pécsen is – volt minden, ami csak kellett ennek az időszaknak a lezárásához – államvizsga utáni szökőkútban fürdés, búcsúvacsora, utolsó emlékezetes kirándulás (az Abaligeti barlangba), és persze diplomaosztó ünnepség. ♡

♥ Idén nem halogattuk a montenegroi utazásunkat sem, a legkedvencebb helyünkre mentünk vissza Kotorba, és talán most lett a legteljesebb az ott töltött időnk is.

♥ Július végéig aztán jóformán Siófokra költöztem újra. Itt ünnepeltük Anyával mindkettőnk szülinapját – meglepi tortákkal, ajándékokkal, és a szokásos csavargással – a déli parton a kedvenc (vagy mondhatnánk egyetlen, de ez nem vesz el az értékéből) várromunkhoz – a kereki Fehérkő Várhoz. Voltunk a Balaton átúszáson is, bár én csak kísérőként gyarapítottam a tömeget, de élmény volt az úszóimat várni a célban 🙂

♥ Az otthon töltött napok közben még jobban felértékelődtek – a közös kávézásaink és a nagy beszélgetések, meg az a sok apró hétköznapi dolog. Az egyik augusztusi héten a nagymamámmal kiegészülve ellátogattunk a hajósi kastélyba a papám emlékére. Felülmúlta minden várakozásunkat a parkja és az erdészeti kiállítása egyaránt.

♥ Jól sikerült a soproni hetünk (sok fagyizással, bobozással, biciklizéssel, szélkerekekkel, meg Lanzsér várának felfedezésével!) És a szombathelyi hétvégéink is a rengeteg kutyasétáltatással. De főleg a Savaria Karnevál a római kor történelmi emlékeivel és felvonulásaival. Már nagyon régóta kíváncsi voltam rá! Hazafele még egy spontán Veszprémi Állatkertes kitérőt is tettünk. 🙂

▽▴▽

Ősztől soproni lány leszek. El tudjátok ezt hinni!? Még én is nehezen, pedig mindig is szerettem ezt a várost. Izgalmas új időszaknak ígérkezik, remélem ki tudjuk belőle hozni a legjobbat.

▽▴▽

A sorozat eddigi részei:

2022: Tél / Tavasz

2021: Tél / Tavasz / Nyár / Ősz

2020: Tél / Tavasz / Nyár / Ősz

2019: Tél / Tavasz / Nyár / Ősz

2018: Tél / Tavasz / Nyár / Ősz

2017: Tavasz / Nyár / Ősz